Урок 5
Тема. Сполучник
Мета:
- навчальна: повторити та узагальнити знання з теми «Сполучник»; удосконалювати орфографічні уміння й навички;
- розвивальна: розвивати в учнів увагу, кмітливість, сприяти розвитку творчої уяви;
- виховна: виховувати почуття національної самосвідомості, гордості за визначних людей рідного краю, прививати любов до справжнього мистецтва..
Обладнання: підручник (Рідна мова: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./ За загальною редакцією С.Я.Єрмоленко. – К.: Грамота, 2007), мультимедійна презентація (електронна версія додається), картки із завданнями (додаток 5).
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи і прийоми: проблемно-пошуковий, словесний, інтерактивний, самостійної роботи, практичний, спостереження.
Культурознавча змістова лінія: людина й мистецтво.
СТРУКТУРА УРОКУ
І. Організаційний момент
- Емоційне налаштування класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Бліц - опитування
- Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань
ІII. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
IV. Узагальнення й систематизація теоретичних положень теми
V. Виконання системи завдань на узагальнення практичних умінь і навичок
- Навчальний диктант
- Дослідження-аналіз
- Творча робота з поступовим аналізом сполучників
- Фразеологічна хвилинка
- Індивідуальна робота
- Самодиктант
- Комунікативний практикум (робота в парах)
V. Підсумок уроку
- Інтерактивний метод «Незакінчене речення»
- Рефлексивно-оцінювальний етап
- Виставлення й мотивація оцінок
VІ. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
Я – син. Я – мамине і батьківське крило.
Я народився вдачею веселий,
Я хлопець звідти, де співають села,
Де танцями розгойдані мости.
Я з тих країв, де люди люблять сонце.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Емоційне налаштування класу
Звучить мелодія
Слово вчителя
Надіюсь, що задушевна мелодія надихне вас на гарний настрій. Мені хочеться, щоб зустріч наша стала приємною і святковою.
У пісень, як і в людей, – різні долі. Сьогодні ми поговоримо про нашого земляка Віталія Івановича Півненка. (Слайд 1)
Хто він? Піщинка в безмежному океані, людина-титан, чи сільське дитя, поціловане Господом і обдароване долею багатогранним талантом.
Чому жодна його пісня не звучить на радіо, а ми практично не знаємо про його життя. Мабуть, так склалася доля.
Батьки стали натхненним джерелом перших поетичних та музичних спроб Віталія. Він був прикладом для наслідування своїм молодшим братикам та
сестрам, його любили й поважали за гострий розум однолітки. Віталій мав приємний баритон, грав на гітарі, акордеоні, баяні, скрипці, любив співати в родинному колі.
Багатим є вернісаж ролей Півненка у кіно. Більше ніж у двадцяти фільмах знявся актор, був членом Спілки художників СРСР. У його творчій галереї налічувалися десятки натюрмортів, пейзажів, сюжетних картин.
Тож нехай поєднаються воєдино прекрасне з корисним на нашому уроці, бо, як вважав Максим Рильський, "у щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне". Корисне – це узагальнення й систематизація вивченого про сполучник як частину мови. А красиве – все це робити на прикладах життєвої долі нашого земляка.
Зверніть увагу на епіграф. Якою людиною ви уявляєте Віталія Івановича?
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бліц – опитування (Слайд 2)
1. Яка суттєва різниця між самостійними і службовими частинами мови?
2. Зробити зв'язне повідомлення про сполучник.
3. Які сполучники вживаються в простому і складному реченнях, а які тільки у складному?
4. Як відрізнити сполучники якби, щоб, проте, від однозвучних частин мови?
(якби = коли б, щоб = аби, проте = але)
2. Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (Слайд 3)
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ПОЛОЖЕНЬ ТЕМИ (Слайд 4- 7)
V. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ЗАВДАНЬ НА УЗАГАЛЬНЕННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Навчальний диктант (Слайд 8)
Народився Віталій Іванович Півненко 27 липня 1936 року в багатодітній родині вчителів. Ясноокий хлопчик виростав розумною й допитливою дитиною.
Батько працював директором школи, мав незвичайний хист до музики.
Мати була натурою поетичною і творчою. Вона гарно співала, грала на скрипці, писала вірші.
Саме батьки стали натхненним джерелом перших поетичних та музичних спроб Віталія, бо від них він черпав мудрість, працьовитість та музичні здібності.
2. Дослідження – аналіз (за варіантами): (Слайд 9)
- дослідити сполучники із диктанту.
- дослідити будову слова незвичайний.
- дослідити синоніми слова хист.
- дослідити синтаксичну роль слів другого речення.
3. Творча робота з поступовим аналізом сполучників ( слайд № 10) .
Визначити розряд сполучників за значенням, групу, роль у реченні.
- У 1954 році Віталій Іванович закінчує Кам’янську середню школу і
вступає до Харківського державного інституту мистецтв на акторський факультет.
2.Уперше він знявся у 1962 році в ролі моряка Поплавського у фільмі «49 днів» про подвиг радянських моряків, які залишилися на плоту, відірваному від судна, але вистояли завдяки власному оптимізму.
3.У кіно грав ролі і козацького отамана, і партизана, і мисливця,і звичайного сільського хлопця, але завжди з присмаком гумору, з посмішкою на обличчі, з відкритою душею.
4.Був членом Спілки художників України, черпаючи натхнення з рідних місць, де народився й виріс.
4. Фразеологічна хвилинка (Слайд 11)
Підібрати синонімічні фразеологізми із довідки. Виділити сполучники. Схарактеризувати їх.
Завжди, назавжди, віддано, несподівано.
Слова для довідок: і вдень, і вночі; віднині й довіку; вірою і правдою; ні думано, ні гадано.
Перевір себе!!! (Слайд 12)
Робота із фразеологічним словником – пояснити значення фразеологізмів (за варіантами).
5. Індивідуальна робота (двоє учнів працюють біля дошки)
Картка 1
Розставити в реченні розділові знаки, розібрати його синтаксично, пояснити роль сполучників.
- Віталій Іванович ніколи не втрачав гідності не міняв її ні за гроші ні за будь-які звання та привілеї
Картка 2
Розставити в реченні розділові знаки, до виділеного слова дібрати
синоніми, розібрати його за будовою.
- В останні роки його часто можна було бачити за мольбертом коли писав сільські краєвиди.
6. Самодиктант (виконується, поки двоє учнів працюють біля дошки)
Скласти й записати в три колонки сполучники: прості, складні, складені (12 слів) (Слайд 13)
7. Комунікативний практикум (робота в парах) (Слайд 14)
Скласти діалог «Яку людину я вважаю гідною»
VІ . ПІДСУМОК УРОКУ
- Інтерактивний метод «Незакінчене речення» (Слайд 15)
Продовжіть одне із речень (на вибір)
- На уроці я повторив…
- На уроці я навчився…
- На уроці я зрозумів…
- Я не вмів, а тепер умію…
- Мене захопило…
- Рефлексивно-оцінювальний етап:
- Чи були труднощі на уроці, які саме?
- Чи задоволені ви результатами своєї роботи?
- Чи досягли поставленої мети?
3. Виставлення й мотивація оцінок
- Віталію Івановичу Півненку судилася доля незвичайна: син сільських учителів, він, завдяки таланту, винятковій твердості переконань і титанічній праці, досяг вершин акторського мистецтва, відобразив у своїх героях найглибші почуття і мрії українського народу, що дає повне право сказати про нього: це був справжній, народний митець. Викоханий терном і калиною, вигой даний співом солов’я, мужній і гордий душею Півненко славив рідне село у своїх піснях, героях, яких він грав, картинах, які малював.
Сьогодні ми доторкнулися до його життя і творчості. Дякую вам за плідну працю. Бажаю теплоти душі, тонкого відчуття чарів мистецтва і гарного настрою.
VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 16)
Повторити § 36 -38
- Скласти тестові завдання до теми «Сполучник»
- Вправа 305 (розшифрувати ребуси)
|